Umanjena sila kočenja

Umanjena sila kočenja

Postod Marko_Elatnra » Pon Jul 30, 2012 3:33 pm

Bio sam danas na tehničkom pregledu i jedva sam ga prošao. Naime, imam problem sa kočnicama.
Ljudi koji su mi radili pregled nisu rekli ništa konkretno, nego samo da je mala sila kočenja i da kočenje kasni (?!). Pitao sam ga kako da rešim, na šta mi je odgovorio: "Pa ne znam ja, možda da proveriš ulje u sistemu".
Ulja, naravno, ima dovoljno. Može li neko da mi kaže šta može da bude problem? Prednji diskovi su relativno novi (prešli oko 60.000 km), pločice takođe. Zadnji diskovi su stariji, ali dobri, a pločice skoro nove. Sve pomenuto je mala privreda. Da li bi trebao da zamenim ulje u sistemu, da promenim diskove, opet pločice...?

Inače, u pitanju je Elantra 1.6 gls, 2001. godište. Jako mnogo se vozi, a kočnice su, ipak, najbitnije.

Unapred zahvalan!
Marko_Elatnra
Novi Član

Pridružio se: Pon Jul 30, 2012 3:23 pm

Re: Umanjena sila kočenja

Postod TRIO_driver » Pon Jul 30, 2012 4:35 pm

Gde ti je sila kocenja slabija, prednje ili zadnje kocnice?
Slika
Korisnikov avatar
TRIO_driver
Napredni član

Pridružio se: Uto Mar 06, 2012 8:39 pm

Postod Marko_Elatnra » Pon Jul 30, 2012 10:02 pm

Zadnje, cini mi se. Tako je "stelovao" decko na tehnickom
Marko_Elatnra
Novi Član

Postod mladen_i20 » Uto Jul 31, 2012 1:21 am

Trio, zasto bi moglo da kasni?! Po nekom mom rezonu, nije do debline plocica i diskova jer bi se to izuzetno malo odrazilo na kasnjenje sile kocenja u odnosu na trenutak pritiska pedale kocnice. Ni glavni kocioni cilindar mi tu ne deluje kao krivac. Mene najvise podseca na kolicinu ulja u sistemu za kocenje. Da nije uvucen vazduh unutra, pa je zato smanjena i sila kocenja, a i vazduh se lakse sabija od ulja, pa bi po meni upravo on mogao biti uzrok i kasnjenja i slabijeg kocenja. Marko eto kaze da je nivo ulja u rezervoaru dobar, ali ja ipak sumnjam na uvuceni vazduh u sistemu.
Hyundai i20 1.25 -city star-
Korisnikov avatar
mladen_i20
Specijalac

Pridružio se: Ned Sep 25, 2011 8:58 pm

Postod TRIO_driver » Uto Jul 31, 2012 6:50 am

Jel auto ima dobose ili diskove?

Jel problem sa rucnom ili sa samim kocnicama?
Slika
Korisnikov avatar
TRIO_driver
Napredni član

Postod Marko_Elatnra » Uto Jul 31, 2012 9:01 pm

Nivo ulja je dobar, to sam gledao.

Diskovi su i napred i nazad. Rucna je dobra, pogotovo kada je malo vise podignem (tako sam nastelovao - malo je opustio u kabini, kod same rucke)
Planiram za vikend da zovem komsiju da mi zameni ulje u sistemu (za svaki slucaj) i da mi namontira nove prednje diskove i plocice (danas pazario :-bd i zadnje plocice, a zadnje diskove cu da nosim na obradu. Videcu sta ce ispasti u toj prici.
Marko_Elatnra
Novi Član

Postod TRIO_driver » Sre Avg 01, 2012 6:39 am

Najverovatnije ti je do zadnjih kocionih kljesta, uradi to sto si planirao, nece da skodi svakako, kocnice su bitan faktor, ali zadnja kljesta su joj boljka, ne mogu se popraviti, samo nova/polovna/reparirana...
Slika
Korisnikov avatar
TRIO_driver
Napredni član

Postod mladen_i20 » Sre Avg 01, 2012 1:17 pm

Trio, a koji je znak da nije uvucen vazduh u sistem? Na osnovu cega si siguran da nije to i koji su nedvosmisleni pokazatelji da je uvucen vazduh osim tvrde papucice kocnice?
Korisnikov avatar
mladen_i20
Specijalac

Pridružio se: Ned Sep 25, 2011 8:58 pm

Postod TRIO_driver » Sre Avg 01, 2012 1:32 pm

Da je samo vazduh, kad stisnes papucicu, sundjerasta je, sila kocenja nije dovoljno jaka, polako propada kad nagazis, itd.

Mislim da je do kocionih kljesta, jer je to tipicna boljka Elantre, mi ih servisiramo bar 20tak, i probali smo sve, od plocica, diskova, kocnica, kocionih kljesta, itd, jednostavno nema pomoci, do samih kljesta je, a resenje je bilo polovno ili novo(s tim da je novo bas skupo...).
Slika
Korisnikov avatar
TRIO_driver
Napredni član

Postod mladen_i20 » Sre Avg 01, 2012 3:33 pm

^:)^
Korisnikov avatar
mladen_i20
Specijalac